Bądź liderem dla samego siebie! Podsumowanie wspólnego czytania książki pt. „Heroiczne przywództwo"


Jedną z inicjatyw zrealizowanych w ramach Roku Ignacjańskiego był zorganizowany przez Koło Naukowe „Administrare” AIK oraz Koło Naukowe „Sagittarius” AIK cykl spotkań poświęconych wspólnemu czytaniu książki Chrisa Lowneya pt. „Heroiczne przywództwo”, która poświęcona jest analizie kultury organizacyjnej Towarzystwa Jezusowego pod kątem sprawowania władzy, podejmowania decyzji i realizacji jego misji. W czasie trzech spotkań rozmawialiśmy o różnych aspektach stawania się i bycia liderem w różnych sferach życia społecznego, które z jednej strony jest „przepełnione przywództwem”, a z drugiej strony cierpi na chroniczny niedostatek prawdziwych liderów.



Pierwsze spotkanie odbyło się 23 marca 2022 r. W ramach wprowadzenia dr Mateusz Pękala przedstawił nam postać autora książki. Chris Lowney to amerykański menedżer, ekspert w zakresie zarządzania i działacz społeczny, który ze względu na to, że 7 lat spędził w jezuickim nowicjacie, przez niektórych nazywany jest „jezuitą z Wall Street”. W omawianym dziele poszukuje on odpowiedzi na pytanie: „Czego szesnastowieczni zakonnicy mogliby nauczyć nas, światowców XXI wieku, na temat przywództwa oraz radzenia sobie ze złożonymi i stale zmieniającymi się okolicznościami?”. W kolejnych rozdziałach autor przedstawia historię zakonu, sylwetki jego liderów oraz ogólną koncepcję „jezuickiego sposobu postępowania”, aby stwierdzić: „Ukończyłem ten projekt absolutnie przekonany o niewątpliwej wartości i ponadczasowości tego, co mają do zaoferowania pierwsi jezuici.”. Po omówieniu pierwszych rozdziałów podzieliliśmy się swoimi własnymi przemyśleniami i refleksjami na temat przywództwa. Staraliśmy się także lepiej zrozumieć pojęcie „magis”, przez pryzmat którego należy odczytywać jezuicką koncepcję bycia liderem. 


Drugie spotkanie (27.04.2022 r.) rozpoczęliśmy od wysłuchania wystąpienia studenta AIK Krzysztofa Kuczmy, który podsumował kolejne rozdziały książki, szczególną uwagę zwracając na to, że fundamentem sukcesu każdego przywódcy jest poznanie samego siebie, analiza swoich słabych stron i tych spraw, które utrudniają zrealizowanie własnego potencjału. W tym kontekście ważne jest także wyraźne określenie swojego światopoglądu i sformułowanie najważniejszych celów, które chce się osiągnąć w życiu. Wszelkie przywództwo zaczyna się bowiem od autoprzywództwa, a ono z kolei zaczyna się od poznawania własnego wnętrza. Co ciekawe, okazuje się, że na poziomie ogólnych założeń ignacjańska metoda ćwiczeń duchowych ma wiele punktów wspólnych z rozwijaną w naukach społecznych koncepcją inteligencji emocjonalnej. W drugiej części spotkania rozmawialiśmy m.in. o tych osobach, które dla nas stanowią najlepsze wzory przywództwa. 


Trzecie spotkanie (25.05.2022 r.) przygotowały studentki AIK Marta Jurkowska i Katarzyna Smoleń, które na podstawie ostatnich rozdziałów „Heroicznego przywództwa” przedstawiły rolę postawy miłości w relacjach interpersonalnych. Liderowanie bowiem tak naprawdę dotyczy nas wszystkich – w szkole, w pracy, w codziennym rodzinnym życiu. Codziennie stajemy przed szeregiem wyzwań, a w ich natłoku szczególnie ważne staje się znalezienie balansu pomiędzy obowiązkami służbowymi a życiem prywatnym (work-life balance). Pomaga tutaj ciągłe podejmowanie refleksji i wybieranie tego, co jest najlepsze, aby mieć poczucie kontroli nad swoim życiem. Opisywane przez Ch. Lowney’a cztery wymiary sukcesu (samoświadomość, pomysłowość, heroizm i miłość) stanowią pewną całość, wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Samoświadomość przyczynia się do pomysłowości i jest kluczowa w zrozumieniu swoich słabych i mocnych stron, heroizm napędzany „magis” pobudza pomysłowość, miłość wyznacza cel i pasje… Heroiczne przywództwo kieruje się prawdziwą szczerą miłością, pozwalającą dostrzec talenty tam, gdzie inni ich nie dostrzegają. Charakteryzuje się wdzięcznością i wykorzystywaniem każdej możliwej okazji. Nie rozpamiętuje, tylko działa. Co więcej – stale się rozwija i ulepsza, nie zadowalając się bylejakością. 

Każde ze spotkań w ramach „wspólnego czytania” było owocne pod tym względem, że dawało wiele praktycznych wskazówek odnośnie do stawania się i bycia prawdziwymi liderami w różnych sytuacjach życia zawodowego i osobistego. Po każdej z rozmów mieliśmy wiele „zadań domowych”, tzn. tematów do indywidulanego przemyślenia. Udział w tej inicjatywie pokazał nam, że jezuicka maksyma: „Kochać mocniej, szukać dalej, żyć bardziej” jest przesłaniem, które nigdy nie straci na aktualności.

 


Opracowali: Marta Jurkowska, Justyna Stankowska, Mateusz Pękala

 

Komentarze

  1. Nie wiem czy nadaję się na lidera ale jeśli podejmowałbym teraz studia to zapewne na wydziale zarządzania. Może nie na kierunku zarządzanie ale na przykład https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-inzynierii-i-zarzadzania/zdrowie-publiczne-i-stopnia/ gdzie po zakończeniu też nie brakuje perspektyw na podjęcie ciekawej pracy zawodowej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora