Relacja ze spotkania pt.: „Kulisy projektu III RP – początek i czasy obecne”

 

25 kwietna br. członkowie Koła Naukowego Administrare, działającego przy Instytucie Nauk o Polityce i Administracji, studenci Tomasz Klima i Mateusz Mach poprowadzili spotkanie dyskusyjne, w którym wzięło udział dwóch wykładowców naszej uczelni - prof. dr. hab. Bogdan Szlachta (Kierownik Katedry Teorii i Filozofii Polityki) oraz dr Tomasz Litwin (Adiunkt w Katedrze Współczesnych Systemów Politycznych). Rozmowa poświęcona była najnowszej historii naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem początków polskiej transformacji po roku 1989 oraz czasów obecnych. Drugim wątkiem były plany, jakie w dalszym ciągu ma do zrealizowania wciąż młoda i rozwijająca się III Rzeczpospolita. 




Nasi goście zmierzyli się z szeregiem pytań, które były zarówno ogólne, jak i trudne, momentami także dość niewygodne. Mimo wszystko dyskusja ze względu na dość szeroki obszar analizy badawczej, nie miała końca - spotkanie trwało przeszło dwie godziny. Pytania dotyczyły nie tylko samej istoty całego procesu formowania się nowego wizerunku kraju zarówno w Europie, jak i na arenie światowej, ale również poruszono tematy związane z głównymi aktorami sceny politycznej w tamtym czasie, tworzeniem nowej konstytucji, liberalizacji mediów, roli Ojca Świętego Jana Pawła II, a także rządów Zjednoczonej Prawicy po 2015 roku. Nasi goście mieli także możliwość przedstawienia swoich osobistych refleksji z tamtych czasów.

Próby oceny dorobku III Rzeczpospolitej często pojawiają się w przekazach medialnych, co świadczy to nie tylko o uniwersalności tematu, ale i o tym, że nasza najnowsza historia cały czas stanowi ciekawy przedmiot badań, które mogą być odnoszone do wielu płaszczyzn naszej ciągle zmieniającej się politycznej rzeczywistości. Bardzo istotnym wątkiem rozmowy były też możliwości rozwoju, jakie stoją dzisiaj przed młodymi Polakami. Rozmawiano ponadto o perspektywach na wykształcenie w naszym społeczeństwie skutecznych form partycypacji w życiu politycznym.

Szczególny nacisk został położony na relację Polski w organizacjach międzynarodowych w aspekcie przewodnictwa, a także relacji ze znaczącymi mocarstwami. Nie zabrakło również odniesienia się do sytuacji bieżącej, chociażby ze względu na obecną niestabilną sytuację na Wschodzie. Mimo paru momentów, w trakcie których mogliśmy odczuć pesymizm związany z początkami działalności III Rzeczpospolitej, nie brakowało powiewu optymizmu oraz nadziei ze strony uczestników dyskusji co do tego, że wciąż istnieją szanse na naprawienie popełnionych przez lata błędów.



Opracował Mateusz Mach




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bądź liderem dla samego siebie! Podsumowanie wspólnego czytania książki pt. „Heroiczne przywództwo"

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora