Studenci Turystyki i rekreacji z wizytą na Wyżynie Kielecko-Sandomierskiej

W dniach 19-21 listopada 2021 r. studenci II roku Turystyki i Rekreacji wraz z dr. Dariuszem Zdziechem w ramach ćwiczeń terenowych wybrali się na Wyżynę Kielecko-Sandomierską. Ich zadaniem było najpierw zorganizowanie imprezy turystycznej, aby później w wyznaczonych miejscach na trasie wcielenie się w rolę przewodnika, a także pilota. 



Mimo, że pierwszego dnia pogoda była niesprzyjająca to uczestnikom imprezy nie przeszkodziło to w zobaczeniu takich zabytków, jak Skansen w Tokarni ze starą drewnianą zabudową, sprzętem rolniczym oraz zabytkowym wnętrzem, zamku w Chęcinach o bogatej historii sięgającej czasów Króla Kazimierza Wielkiego, a także Kielc, gdzie jest znany wszystkim zabytkowy rynek, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich oraz Kadzielnia. Zwiedzanie miasta odbyło się w późnych godzinach wieczornych. Następnego dnia studenci udali się do klasztoru w Świętej Katarzynie, w którym mieszkają siostry Bernardynki, źródełka i poznali jego legendę. Odwiedzili ponadto Opactwa Cystersów w Wąchocku, gdzie zostali oprowadzeni przez Ojca Cystersa i poznali historię zakonu, stroju i klasztoru, pomnika Sołtysa w Alei Humoru, który znany jest w całej Polsce jako bohater licznych żartów. Kolejną atrakcją tego dnia były Krzemionki Opatowskie, czyli rezerwat archeologiczny chroniący neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego. Uczestnicy mieli możliwość wejść do jednej z takich kopalni, a także do neolitycznej wioski i zobaczyć, że mimo upływu lat, czas tam stanął w miejscu. Przedostatnim miejscem, które mogli zobaczyć, był Opatów. Jeden z tamtejszych Ojców wprowadził ich do Klasztoru OO. Bernardynów, gdzie podziwiali cudowny obraz Matki Bożej Opatowskiej oraz usłyszeli o budowie kościoła, a także o Tłoczni Mistycznej. W Opatowie udało się również zobaczyć Kolegiatę. Część tamtejszego prezbiterium pokrywa polichromia o tematyce historyczno-batalistycznej ukazująca po prawej stronie Bitwę na Psim Polu, po lewej Bitwę Pod Grunwaldem, a w północnej części Bitwę pod Wiedniem. W ołtarzu został umieszczony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI wieku. Prawdopodobnie został on namalowany przez Włocha Timoteo Viti z Urbino. 




Punktem docelowym tego dnia był Sandomierz, znany z swej bogatej zabytkowej architektury, winnic oraz pięknego widoku na Wisłę, gdzie kiedyś znajdował się port. Dzięki noclegu w Sandomierzu, uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zobaczenia go zarówno późnym wieczorem, gdy rynek tętnił życiem ludzi przyjeżdżających na odbywające się tam Święto Młodego Wina, jak i w niedzielny poranek, gdy miasto budziło się do życia. Ciekawym elementem w okolicy był także Wąwóz Królowej Jadwigi oraz Góry Pieprzowe. Ostatnim punktem w planie wyjazdu był zamek Krzyżtopór. W miejscowości Ujazd w latach 1627-1644 powstała rezydencja pałacowa otoczona fortyfikacjami bastionowymi, która była największą tego typu budowlą przed powstaniem Wersalu. Ma ona charakter architektury palazzo in fortezza i słynęła z przepychu jego właścicieli. Wycieczka zakończyła się w Krakowie. 




Każdy z uczestników był zadowolony możliwością tego typu ćwiczeń poprzez organizację wyjazdu oraz wcielenie się w rolę przewodnika po zabytkach i pilota w busie, ale nie tylko, bo również poznawania smaków tamtejszej regionalnej kuchni bogatej w ziemniaki i kapustę. Mamy nadzieję, iż w przyszłości tego typu praktyki zawodowe także będą mogły się odbyć.

 

 


Katarzyna Moskała

zdj. dr Dariusz Zdziecha, Łukasza Kudyba, Olga Murzyn, Agata Krakowiak 







Komentarze

  1. Też mam nadzieję, że będę w ten sposób spędzać czas na studiach :) Póki co stoję przed wyborem kierunku i zastanawiam się nad architekturą na tej uczelni https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-architektury/architektura-i-stopnia/ .Zawsze mnie interesowała :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bądź liderem dla samego siebie! Podsumowanie wspólnego czytania książki pt. „Heroiczne przywództwo"

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora