„Rzecznictwo to służba”, czyli zawód rzecznika prasowego według Przemysława Przybylskiego


fot. M. Lebiest
8 stycznia 2019 roku, wydawał się być zwykłym dniem zimowym, pełnym wirujących w powietrzu płatków śniegu. I pewnie taki był dla wielu z nas. Jednak nie dla studentów dziennikarstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. O 9.45, w sali 405 zaczęło się spotkanie z Przemysławem Przybylskim, dyrektorem Biura Komunikacji Korporacyjnej oraz rzecznikiem prasowym Credit Agricole Bank Polska S.A.
Przemysław Przybylski, profesjonalista w swojej dziedzinie, przygotował wykład interaktywny pt. „Specyfika pracy rzecznika prasowego: od instytucji publicznej do międzynarodowego banku”, którego celem było m.in. wyjaśnienie oraz zaprezentowanie kim tak naprawdę jest rzecznik prasowy, jakimi cechami charakteru powinien się wyróżniać, jakie są jego zadania i po co tak naprawdę instytucje zatrudniają rzeczników prasowych.
fot. M. Lebiest
Ekspert prowadził zajęcia w taki sposób, aby studenci sami dochodzili do odpowiedzi. Nie podawał gotowych schematów, zadawał podchwytliwe pytania, zmuszał do intensywnego myślenia; pozwalał pytać, wyrażać swoje zdanie i wyjaśniał wszelkie niejasności. Podczas wykładu nie została pominięta bardzo ważna kwestia, jaką jest osobowość rzecznika. Nie każdy bowiem nadaje się do pełnienia tej funkcji. Dobry rzecznik prasowy powinien być cierpliwy, odpowiedzialny, rzetelny, wiarygodny… i skromny. Dlaczego skromny? Odpowiedź na to pytanie była prostsza, niż się spodziewaliśmy. Słowem kluczowym jest „służba”. Rzecznik prasowy powinien stawiać potrzeby innych przed swoimi, ponieważ praca rzecznika nie polega na tym, by promować siebie samego, lecz by reprezentować odpowiednio instytucję, której służy.
           Wykład Przemysława Przybylskiego przybierał chwilami formę małej, sprawnie moderowanej przez prowadzącego dyskusji. Na przykład wtedy, gdy zgromadzeni zastanawiali się czy dziennikarz może funkcjonować bez rzecznika oraz odwrotnie – czy rzecznik może pracować bez dziennikarza. Również na te pytania uczestnicy spotkania samodzielnie, lecz nakierowywani przez prowadzącego, znaleźli odpowiedzi.
Goszczący w Akademii profesjonalista podzielił się swoją wiedzą i zdobytym przez lata praktyki doświadczeniem w niezwykle interesujący sposób, pozostawiając chyba każdego uczestnika z pytaniem, na które odpowiedź – znowu – musi znaleźć sam: czy sprawdziłbym się w roli rzecznika prasowego…?
Wykład został zorganizowany w ramach Projektu Instytutu Kulturoznawstwa „Portret profesjonalisty”.

Karolina Zabiegaj

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bądź liderem dla samego siebie! Podsumowanie wspólnego czytania książki pt. „Heroiczne przywództwo"

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora