„Jak poprawiać jakość prawa i sprawność jego instytucji?” - o spotkaniu Koła Naukowego "Administrare"




Jak poprawiać jakość prawa i sprawność jego instytucji (sądy, organy administracji, policja itp.)? W jaki sposób podnosić poziom świadomości prawnej wśród obywateli i poziom zaufania do systemu prawnego? O tych i innych kwestiach rozmawiali uczestnicy spotkania otwartego zorganizowanego 13 listopada 2018 r. przez Koło Naukowe „Administrare” działające przy Instytucie Nauk o Polityce i Administracji AIK.


Spotkanie poprowadził i referat wygłosił dr Mateusz Pękala. Z pomocą moderatora uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na temat kryzysu współczesnego prawa, analizując jego różne aspekty przyczyny i objawy. Studenci poznali nie tylko założenia socjologicznej teorii prawa, ale także rozważyli aktualne przykłady istnienia kryzysu prawnego we współczesnym życiu społecznym (np. kryzys jakości aktów legislacyjnych, kryzys społecznego zaufania do instytucji publicznych itp.), zapoznali się także ze statystykami obrazującymi kryzys zaufania w stosunkach społecznych w skali mikro- i makrospołecznej oraz z pozycją Polski w rankingu opartym o indeks stabilności legislacji.

Po referacie odbyła się wspólna burza mózgów na temat pytana: „Jak poprawiać jakość prawa i sprawność jego instytucji?”, w której uczestniczyli studenci z Polski i Ukrainy. Uczestnicy spotkania doszli m.in. do wniosku, że symptomy kryzysu prawa wymagają reakcji zarówno ze strony organów władzy, świata nauki, jak i ze strony obywateli. Jeśli chcemy żyć w dobrze działającym państwie, to powinniśmy dbać o to, aby władza ustawodawcza tworzyła skuteczne przepisy prawne. Aktów prawnych nie powinno być jednak zbyt dużo, aby nie utrudniać możliwości zapoznania się z nimi przez zwykłych obywateli.  

Alina Tarasjuk,
studentka kierunku „Politologia” 
Donieckiego Uniwersytetu Narodowego imienia Vasyla Stusa,                                               
Ukraina (Vasyl’ Stus Donetsk National University, Ukraine), w bieżącym semestrze goszcząca w Akademii Ignatianum w Krakowie.

Komentarze

  1. Właśnie to chcę przemyśleć z polskim ładem.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie dokładniej sprawdzam, jak to wszystko wygląda na stronie https://primenews.pl/news/2022/02/07/gowin-polski-lad-antypolski-chaos/ . Pojawiło się bardzo wiele nieścisłości, tak naprawdę jak się zmiany szybko wprowadza, bez przemyślenia, to tak jest. Jednak trzeba dobrze rozważyć różnego rodzaju zmiany.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bądź liderem dla samego siebie! Podsumowanie wspólnego czytania książki pt. „Heroiczne przywództwo"

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora