"Ignatianum okiem studenta" - #8





Czy i dlaczego warto studiować?

      Ostatnimi czasy, wśród młodych ludzi trwają dyskusje na temat zasadności i sensowności studiowania. Rynek pracy w Polsce jest jaki jest... i często słyszy się krytykę odnośnie do bezcelowości studiowania. „Magisterka i na zmywak w Anglii” to powiedzenie, które śmiem twierdzić każdy z nas słyszał przynajmniej kilka razy. W mojej opinii, niezależnie od tego, czy ukończenie studiów wpłynie na naszą przyszłą pracę czy też nie, studiować warto. Nie da się ukryć, że posiadanie tytułu magistra z całą pewnością nie zaszkodzi w poszukiwaniu pracy. Jednak, nawet jeśli po obronie pracy magisterskiej okaże się, że ani trochę nie przybliżyło nas to do znalezienia wymarzonej pracy, nie można powiedzieć, że na studiach traciliśmy tylko czas.
         Przede wszystkim studiując zdobywamy wiedzę i obycie w środowisku akademickim. Daje nam to możliwość samorozwoju i samorealizacji. Nie ma wiedzy bezużytecznej. Nigdy nie wiemy, co kiedyś może się nam w życiu przydać. Co więcej, poszerzając swoją wiedzę rozwijamy się i zdobywamy dodatkowe umiejętności. Studia to nie tylko nauka. Studia to też nowe znajomości, nowe możliwości i nowi ludzie wokół nas.      
Ważne jest odpowiednie podejście i nastawienie do nauki. Niektórzy studiują tylko po to, by zdobyć „papierek” i nie wykazują większego zainteresowania, ani w nawiązywaniu nowych relacji, ani w rzeczywistym zdobywaniu wiedzy. Inni idą na studia po to, by sprawdzić swoje zdolności, poznać nowych przyjaciół czy też po prostu z ciekawości i chęci pogłębiania swojej wiedzy. Dobrze jest, już na początku przygody z uczelnią, ukierunkować samego siebie na cel, który chcemy osiągnąć i co chcemy wynieść dla siebie z tych trzech lub nawet pięciu lat. Mądre podejście do sprawy może sprawić, że po studiach będziemy bogatsi nie tylko o wyższe wykształcenie.
        Studia to też dobry czas na znalezienie swojej pierwszej pracy i wejście w dorosłe życie. Zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę i pracować na pełen etat, często w firmach bez wielkich perspektyw i możliwości awansu, lepiej zdobywać kwalifikację i wykształcenie, a w międzyczasie także trochę doświadczenia w pracy na niepełny etat.
            Z perspektywy dwóch lat studiowania, polecam każdemu kto ukończył szkołę średnią i zdał maturę, aby przemyślał pójście na studia. Jak wspomniałem wcześniej, nie chodzi tylko o wykształcenie. Studia niosą za sobą szereg innych korzyści. Niektóre z nich mogą okazać się w przyszłości cenniejsze nawet od „papierka”.

Mateusz Paluszek



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bądź liderem dla samego siebie! Podsumowanie wspólnego czytania książki pt. „Heroiczne przywództwo"

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora