Relacja ze spotkania pt. „Globalizacja obojętności czy globalizacja solidarności?" Refleksje na tle nauczania papieża Franciszka
13 stycznia 2022 r. członkowie działającego przy Instytucie Nauk o Polityce i Administracji AIK Koła Naukowego Administrare spotkali się w celu przeprowadzenia rozmowy na temat nauczania papieża Franciszka, nawiązującego do zjawiska globalizacji. Spotkanie zatytułowano: „Globalizacja obojętności czy globalizacja solidarności?”. Wydarzenie stanowiło część obchodów Roku Ignacjańskiego w AIK. Prezentację wygłosił dr Mateusz Pękala, który był także moderatorem dyskusji.
Obecny papież jest ciekawym przykładem przywództwa społecznego. Wyróżniają go takie cechy jak tolerancyjność, wrażliwość i częste stawanie w roli pośrednika pomiędzy osobami i grupami pokrzywdzonymi a tymi, którzy mogą im pomóc. Konkluzją wynikającą z tej części spotkania było to, że papież Franciszek to postać „widoczna”, która zajmuje aktywne stanowisko w najważniejszych debatach dzisiejszego świata.
Bardziej szczegółowej analizie dr M. Pękala poddał treść specjalnych komunikatów, jakie papież co roku wydaje z okazji obchodów Światowego Dnia Pokoju. Każde orędzie jest wyjątkowe, ponieważ dotyka innych problemów i wyzwań, z którymi musi mierzyć się cała społeczność, a zarazem każdy z nas z osobna. W orędziach papieża można znaleźć informacje o tym, jak wygląda dzisiejszy, zglobalizowany świat. Z wizją papieża wiąże się termin „globalizacja obojętności”, wskazujący na obecność w społeczeństwie polityki jako narzędzia ucisku, marginalizacji, a nawet zniszczenia, chciwości w dążeniu do dóbr materialnych czy braku pomocy najsłabszym. Papież wskazuje na to, że lekiem na problemy obecnego świata jest natomiast „globalizacja solidarności”, wyznaczająca program zmiany na lepsze. Obejmuje ona m.in. zdolność do przezwyciężania zła nadzieją, pomoc najsłabszym i biednym oraz solidarność i poznawanie kultur.
Dyskusja dotyczyła wizji obecnego świata oraz obecności w danych wydarzeniach elementów obojętności i solidarności. Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad tym, jak powinny działać media i przywódcy w obecnym świecie oraz jakie cechy powinni oni wykazywać. Poszczególne osoby zwracały uwagę na: postawę dialogiczną, otwartość na dialog, rozumienie prostych ludzi, a także krytyczny osąd. W kolejnej części podawaliśmy konkretne przykłady obojętności i solidarności w życiu publicznym, a także środowisku każdego z nas i zastanawialiśmy się nad przykładami działań, które powinny zostać podjęte przez społeczeństwo i zwykłych ludzi, by realizować w praktyce wartość braterstwa. Pozytywne odpowiedzi, które zakończyły dyskusję, wskazały na potrzebę większej wrażliwości w społeczeństwie, ale także wdzięczności. Oprócz doceniania tego, co się ma, wskazano na potrzebę edukowania dzieci i zaangażowania ich w doświadczanie wartości braterstwa.
Spotkanie pt. „Globalizacja obojętności czy globalizacja solidarności?” można uznać za udane. W jego ramach możliwe było porozmawianie o wielu ważnych i aktualnych tematach, dotyczących tego, jak wygląda/jak powinno wyglądać obecne społeczeństwo. Członkowie wydarzenia wyrazili otwartość na dalsze inicjatywy tego typu, w ramach których możliwe będzie zdobycie większej ilości wiedzy o poglądach papieża Franciszka na temat współczesnych zjawisk społecznych. Pozytywny odzew członków koła wskazał również na potrzebę realizacji takich spotkań, w których trakcie istnieje możliwość swobodnego wyrażenia swoich przekonań oraz podzielenia się z nimi w szerszym gronie. Mamy nadzieję, że niniejsza relacja zachęci nieobecnych do włączenia się w kolejne inicjatywy KN Administrare, o których więcej już niedługo na naszych mediach społecznościowych. Już teraz serdecznie zapraszamy!
Relację opracował Krzysztof Kuczma
Student AIK
Komentarze
Prześlij komentarz