Pierwsze kroki w dziennikarstwie - KULTURALNE MEDIA

 

Nie od razu Kraków zbudowano – tak samo nikt od samego początku nie był doskonałym dziennikarzem o lekkim piórze. Nowe wyzwania zawsze rodzą pewne obawy, a co za tym idzie – pytania w głowie nowicjusza. Czy spełnię oczekiwania innych? Czy podołam zadaniu? 

4 listopada Marcin Popielarz oraz Aleksandra Góra z Kulturalnych Mediów mieli okazję rozwiać wątpliwości studentów I roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a zarazem opowiedzieć nieco więcej o dziennikarstwie internetowym od strony technicznej. Studenci mogli również poznać istotę Kulturalnych Mediów pod względem przyszłej współpracy i możliwości rozwoju.



fot. Natalia Kłoda


 

O czym zatem powinien pamiętać młody, przyszły dziennikarz?

 

Warto próbować swoich sił podejmując nowe wyzwania!

Osoby rozpoczynające przygodę z dziennikarstwem, podejmując się pewnych zobowiązań mają obawy, czy aby na pewno nadają się do pracy w mediach. Marcin z Kulturalnych Mediów podkreślał, że nad warsztatem dziennikarskim pracuje się nieustannie. Indywidualny, charakterystyczny styl pisania powinniśmy doskonalić przez całe życie. Oczywiste jest, że młody dziennikarz może mieć problem z poprawnością językową czy wszelkimi kwestiami technicznymi. Dlatego też nie należy bać się prosić o pomoc doświadczonych członków redakcji!

 

Zawód dziennikarza wiąże się z obowiązkami, ale też przywilejami.

Podejmując się aktywności dziennikarskiej, trzeba liczyć się z nałożonymi na siebie obowiązkami. Należy być sumiennym i odpowiedzialnym za swoją pracę. Jednakże zawód dziennikarza wiąże się również z przywilejami! Marcin na przykładzie Kulturalnych Mediów wskazał studentom, jakie korzyści wynikają z uzyskania akredytacji dziennikarskiej – jest to szeroka gama możliwości podczas wszelakich wydarzeń muzycznych, sportowych itd., do których zwykły widz uprawnień nie ma. Ciekawym przykładem przywilejów związanych z akredytacją dziennikarską jest możliwość wejścia do wszystkich muzeów za symboliczną opłatą (nawet w sytuacji, gdy dziennikarz nie ma zamiaru tworzyć materiału prasowego), czy przeprowadzenia wywiadów na wydarzeniach e-sportowych. Takie sytuacje są również doskonałą okazją do poznania nowych ludzi z innych redakcji. Obowiązków jest wiele, ale przyjemności oraz satysfakcji ze swojej pracy również!

 

Specyfika dziennikarstwa internetowego

Po ogólnej prezentacji dotyczącej Kulturalnych Mediów, Aleksandra Góra przybliżyła studentom podstawy dziennikarstwa internetowego – m.in. system WordPress oraz zasady SEO (Search Engine Optimization). Pod tym ogólnym skrótem kryje się wiele aspektów dziennikarskich, które nowicjuszowi mogą sprawić wiele problemów. Szczególną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę są słowa klucze. Ich powtarzanie się w ogólnej kompozycji tekstu oraz śródtytułach jest niezbędne do uzyskania pożądanych zasięgów. Prelegentka pokazała również zasady tworzenia chwytliwego tytułów oraz wprowadzania linków wewnętrznych i zewnętrznych, które pozwolą czytelnikowi na pozostanie dłużej w wirtualnej przestrzeni.

 

Kwestie prawne istotne dla dziennikarza

O prawach autorskich słyszy się wiele, jednak wiele osób wciąż wpada w pułapki, czyhające na tych, którzy dopiero zaczynają aktywność dziennikarską. Aleksandra zwróciła przede wszystkim uwagę na korzystanie z legalnych źródeł i banków zdjęć. Bez wątpienia zdjęcia oraz materiały audiowizualne przyciągają zdecydowanie większą grupę osób. Tutaj jednak pojawia się największa pułapka. W erze ogólnodostępnej wyszukiwarki Google wielu początkujących nie zdaje sobie sprawy z faktu istnienia praw autorskich. Nieznajomość prawa szkodzi, a konsekwencje za złamanie tych praw ponosi się, nawet gdy się ich nie zna. Dlatego też warto poświęcić chwilę dłużej by upewnić się, że działamy zgodnie z prawem!

 

Początki w dziennikarstwie z pewnością będą krętą drogą, pełną błędów, niedopatrzeń czy nerwów. Warto jest jednak przełamać swoje bariery i obawy, aby spróbować się spełnić tej ścieżce. Kto wie, może ta jedna, niebanalna decyzja będzie furtką do czegoś wielkiego. A kiedy rozpocząć doskonalenie swojego warsztatu dziennikarskiego, jak nie teraz!

 

Klaudia Figiel 




Komentarze

  1. Ale świetnie! Muszę przyznać, że dość mocno interesuje mnie taki kierunek, jako ten dodatkowy. Sprawdzam sobie różnego rodzaju propozycje i bardzo fajną uczelnią jest Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie . Koniecznie trzeba sprawdzić, czy posiadają właśnie taki kierunek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora

Relacja ze spotkania pt. „Globalizacja obojętności czy globalizacja solidarności?" Refleksje na tle nauczania papieża Franciszka