Czy ewangelizacja może być obecnie drogą do pojednania?
Dni Jana Pawła II to coroczne wydarzenie organizowane w Krakowie i całej Małopolsce. W tym roku w dniach 15-18 listopada odbyła się już XVI edycja, tym razem pod hasłem ,,Ku pojednaniu”.
16 listopada 2021r. o godzinie 14:00 w murach Akademii Ignatianum w Krakowie miała miejsce konferencja naukowa ,,Czy ewangelizacja może być obecnie drogą do pojednania?”, którą poprowadził ks. dr hab. Stanisław Cieślak SJ, prof. AIK.
Pierwszym prelegentem był dr hab. Piotr Sikora, prof. AIK, który wygłosił wykład ,,Dialog międzyreligijny jako droga do pojednania”. Profesor wyjaśnił, dlaczego religia pełni istotną rolę w pojednaniu i jak ważne jest wzajemne zrozumienie w społeczeństwie. Odniósł się do konieczności dialogu międzyreligijnego, bez którego pojednanie będzie jedynie powierzchowne, a pojednanie bez zrozumienia całkowicie niemożliwe. Dowiedzieliśmy się, że powinniśmy wspólnie patrzeć na świat, akceptować różnorodność ludzkości, a także uznawać opinie i słowa innych, nie rezygnując przy tym z własnej religii.
Kolejnym ciekawym referatem pt. ,,Prorocza pielgrzymka Jana Pawła II do Syrii w 2001 roku”, podzielił się z nami ks. Zygmunt Kwiatkowski SJ, misjonarz z Syrii. Opowiedział o pielgrzymce Papieża i jej bardzo pozytywnym przyjęciu. Jan Paweł II wierzył w dialog bezpośredni oraz spotkanie. Głosił jak ważny jest szacunek dla ludzi starszych, spojrzenie w oczy czy uściśnięcie ręki. Było to Jego pierwsze przybycie z Watykanu do Syrii, a od razu po przylocie ucałował ziemię. Gestem tym okazał szacunek dla zebranych tam ludzi i ich modlitwy. Wydarzenie miało miejsce na Placu Katedralnym w Damaszku, które zgromadziło niezliczoną ilość młodzieży. Odbyła się wspólna celebracja Mszy Św., a Jan Paweł II został nazwany "Tatusiem chrześcijan".
Ostatni wykład na konferencji, zatytułowany ,,Czy cel uzasadnia rywalizację strategii ewangelizacyjnych?”, poprowadził ks. abp. Ihor Isichenko. Została w nim zawarta religijna sytuacja na Ukrainie oraz wątki związane z życiem samego ks. Arcybiskupa. W czasach sowieckich drogę do wolności widziano przede wszystkich jako wyzwolenie z kajdan totalitarnego ateizmu i powrotu do wiary. Inspiracją do jej powrotu był oczywiście Jan Paweł II. W 1990 roku ks. abp. Ihor Isichenko został współtwórcą bractwa i prowadził kursy katechetyczne. W wykładzie wspomniane zostały również między innymi tematy dotyczące twórczości ks. Aleksandra Mienia, utworzenie Wyższej Szkoły Teologicznej w 1993 roku w Charkowie oraz kult błogosławionej Matrony Moskiewskiej.
Po zakończeniu ostatniego referatu rozpoczęła się dyskusja. Była to chwila na wspólne refleksje, wymianę opinii oraz wzajemne zadawanie pytań i rozwianie wszelkich wątpliwości.
Serdecznie dziękujemy za przybycie zaproszonych gości i ich poświęcony czas oraz interesujące i inspirujące wystąpienia.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Dni Jana Pawła II, która odbędzie się w 2022 roku.
Natalia Mazurkiewicz
Komentarze
Prześlij komentarz