„Naukowiec w roli osobowego źródła informacji”
fot. M. Lebiest
Koło Naukowe "Kontrapunkt" uczestniczyło w spotkaniu z dr Joanną Sosnowską, kierownik projektu badawczego „Ziołolecznictwo Asháninka” realizowanego w krakowskim Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli.
W czwartkowy wieczór 24 stycznia o koncepcji "dobrego życia" opowiadała biolog, dr Joanna Sosnowska, która przy pomocy prezentacji multimedialnej zabrała uczestników spotkania w wyprawę etniczno-botaniczną. Już na samym początku udowodniła, że "buen vivir" to nie tylko idea, ale przede wszystkim podstawowa praktyka, która jest stosowana w życiu codziennym przez Indian Asháninka. Zebrani dowiedzieli się, w jaki sposób ludność ta obroniła przed cywilizacją swoje tereny oraz jak wielką wagę mają dla niej nie tylko mocne więzi międzyludzkie, ale również te między człowiekiem a środowiskiem. W peruwiańskiej Amazonii – bo właśnie o tym zakątku świata mówiła badaczka – najważniejszy jest szacunek do natury, wspólna praca i wewnętrzny pokój. Na potwierdzenie tych słów biolog opowiedziała o tradycjach oraz o tym, jak wygląda wykonywanie codziennych czynności przez Indian Asháninka.
fot. M. Lebiest
Za sprawą badań, które prowadziła dr Sosnowska poruszony został również niezwykle ciekawy temat ziołolecznictwa Asháninka. Okazuje się, że tamtejsi mieszkańcy na każdą dolegliwość – nawet tę bardzo nietypową, jak na przykład problemy z mężem – potrafią znaleźć lekarstwo z ziół. Badaczka, która podczas pobytu w odległej Amazonii – mimo obaw – sprawdziła działanie takiego roślinnego leku na własnej skórze potwierdziła, że jest on skuteczny.
Po multimedialnej części spotkania dr Joanna Sosnowska odpowiadała na liczne pytania od zebranych na sali uczestników wydarzenia. Udział w spotkaniu zrealizowano w ramach Projektu Instytutu Kulturoznawstwa „Portret profesjonalisty”.
Anna Helit
Komentarze
Prześlij komentarz