#5 Poradnik Pierwszaka - stypendia






Na świecie chyba nie ma ani jednego studenta, który nie chciałby otrzymać nagrody za swoją solidną naukę. Wśród nas są także studenci, którzy z różnych przyczyn nie dysponują dogodną ilością pieniędzy na swoim koncie. Kto, w jakim przypadku i w jaki sposób może starać się o stypendium? Tłumaczymy.

1.     Stypendium Rektora
O nie może ubiegać się student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku, w którym zdawał maturę oraz jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim. Wniosek o przyznanie stypendium można złożyć, jeśli temat olimpiady jest zgodny z treścią przyporządkowaną do kierunku studiów. 
Stypendium rektora przysługuje także studentowi kolejnych lat studiów. Może je otrzymać, jeżeli zaliczył poprzedni rok studiów do końca sesji poprawkowej. Oprócz tego warto, by miał udokumentowane osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Pod uwagę są brane tylko te osiągnięcia, które zostały zdobyte w roku poprzedzającym przyznanie stypendium.
O przyznaniu stypendium dla najlepszych studentów przede wszystkim decyduje wysoka średnia uzyskana za poprzedni rok studiów. Otrzymuje je nie więcej niż 9% najlepszych studentów spośród wszystkich zapisanych na studia stacjonarne i niestacjonarne, na ten sam semestr oraz kierunek studiów. 
Więcej o warunkach przyznania stypendium Rektora znajdziecie pod tym linkiem:
https://www.ignatianum.edu.pl/stypendia/studenci/stypendium-rektora-dla-najlepszych-studentow

2.     Stypendium socjalne
Jest przyznawane na wniosek studenta, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Świadczy o tym między innymi to, że w jego rodzinie dochód na jednego z niej członków nie przekracza 930 zł netto. Za podstawę obliczenia tego dochodu przyjmuje się dochody członków rodziny studenta oraz studenta uzyskane w 2017 r. z uwzględnieniem zmian w dochodach. 
Za stałe źródło dochodów studenta uznaje się wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, a także: rentę po zmarłym rodzicu, rentę inwalidzką, alimenty, cykliczne zawieranie umowy zlecenia, umowy o dzieło. Stypendium socjalne jest przyznawane w roku akademickim przez okres do dziesięciu miesięcy, a w przypadku gdy rok studiów trwa jeden semestr – do pięciu miesięcy. 
Więcej informacji o stypendium socjalnym oraz o wnioskach, jakie należy dostarczyć w celu jego uzyskania, przeczytacie tutaj:

3.     Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Na jego podstawie jest wydawane stypendium specjalne. Wysokość stypendium jest określane dzięki ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Wyróżnia się trzy stopnie:
1. Lekki – orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy (oraz celowości przekwalifikowania)
2. Umiarkowany - orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy (wyd. 1.01–16.08. 1998 r.)
3. Znaczny - orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

Więcej o tym, kto może uzyskać stypendium specjalne tutaj:

Wszystkie wnioski, orzeczenia i zaświadczenia składa się w Biurze Stypendialnym Akademii Ignatianum. 
Uwaga: Termin składania wniosków o przyznanie stypendium dla najlepszych studentów jest tylko jeden: 29 września – 10 października 2018 r

Dokumenty odnośnie stypendium socjalnego są przyjmowane między 1 a 10 dniem każdego miesiąca roku akademickiego, w którym ma zostać przyznane świadczenie pomocy materialnej. 
Pod tym linkiem znajdziecie wszystkie potrzebne dokumenty, które są wymagane przy składaniu wniosku o przyznanie danego stypendium: 


Monika Chrzanowska


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora

Relacja ze spotkania pt. „Globalizacja obojętności czy globalizacja solidarności?" Refleksje na tle nauczania papieża Franciszka