"Polska kultura religijna" - zapraszamy na konferencję!










Dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski, pod patronatem Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Ks. Kard. Stanisława Dziwisza, odbędzie się w Akademii Ignatianum w Krakowie przy ul. Kopernika 26 w dniach 9-10 grudnia 2015 roku konferencja „Polska kultura religijna”. Prelegenci przybyli z 26 ośrodków akademickich w kraju i dwóch centrów badawczych na Ukrainie wygłoszą 65 referatów poświęconych historycznym, artystycznym i filologicznym aspektom polskiej kultury religijnej od początków polskiej państwowości aż po czasy współczesne. Konferencja organizowana wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach poświęcona jest pamięci zmarłego niedawno czołowego badacza polskiej religijności XIX i XX wieku ks. prof. dr. hab. Daniela Olszewskiego.
Obradom konferencyjnym towarzyszy wystawa „A wiara nasza w obrazie i słowie zaklęta…. Z kolekcji obrazka religijnego Marii Parzuchowskiej”. Czołowa polska kolekcjonerka obrazka religijnego, autorka poczytnych periodyków na ten temat i organizatorka wystaw tematycznych m.in. w Świątyni Opatrzności Bożej i w kościele św. Krzyża w Warszawie zaprezentuje blisko 200 najbardziej reprezentatywnych przykładów polskiej wytwórczości dewocyjnej XIX i XX wieku. Obok artefaktów patriotycznych pojawią się wyobrażenia świętych polskich oraz obrazki maryjne. Dzięki uprzejmości Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wystawie towarzyszyć będzie prezentacja artefaktów prymicyjnych i ingresowych należących do ks. Karola Wojtyły. Wystawę będzie można obejrzeć bezpłatnie w gmachu uczelni w dniach 8-11 grudnia 2015 roku.
W trakcie konferencji w dniu 9 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się w bazylice NSPJ przy ul. Kopernika w Krakowie koncert pieśni chóralnych „Śpiewam na większą chwałę Bogu. Kompozycje ks. Stanisława Ziemiańskiego SJ” w wykonaniu Chóru Bazyliki OO. Cystersów pod kierunkiem dyrygenta Stanisława Kowalczyka. Wykonanych zostanie 8 utworów liturgicznych najbardziej charakterystycznych dla twórczości tego najbardziej znanego współczesnego polskiego kompozytora pieśni religijnych: Raduj się święta Wspólnoto, Krzyżu Chrystusa, O Panie, Ty miłujesz nas, Anielski Chlebie, O to czas skruchy, Pod Twoją obronę, Wichrze z Wieczernika, Któż jako Bóg?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bądź liderem dla samego siebie! Podsumowanie wspólnego czytania książki pt. „Heroiczne przywództwo"

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora