Doktorat - dlaczego w Ignatianum?

Akademia Ignatianum w Krakowie prowadzi obecnie studia doktoranckie w obszarze trzech dyscyplin naukowych: filozofia, kulturoznawstwo oraz pedagogika. Zakres tematyczny, jakim mogą zająć się doktoranci w swojej pracy naukowej jest niezwykle szeroki – ograniczeniem jest jedynie własna inwencja twórcza i zainteresowania. Czy jest jednak coś więcej, co wyróżnia studia doktoranckie na Ignatianum od tych, prowadzonych na innych uczelniach?

Jednym z najważniejszych atutów jest bez wątpienia atmosfera studiowania. Ignatianum może się pochwalić niepowtarzalnym, kameralnym klimatem, który sprzyja zarówno zgłębianiu meandrów nauk humanistycznych i społecznych, jak i zawieraniu nowych, inspirujących znajomości. Mała liczba studentów i doktorantów sprawia, że wykładowcy traktują każdego indywidualnie. Jest miejsce na relację mistrz-uczeń, na spokojną refleksję i ciągłe zaspokajanie własnej ciekawości. Jezuickie uczelnie na całym świecie opierają swoją działalność właśnie na łączeniu wysokiego poziomu nauczania z atmosferą otwartości i pochwały indywidualizmu.

Ignatianum organizuje co roku szereg konferencji, sympozjów i dyskusji, w których doktoranci biorą czynny udział oraz angażują się w ich przygotowanie. Uczelnia wydaje kilka czasopism, w których doktoranci mogą zgłaszać własne teksty do publikacji: Forum Philosophicum, Horyzonty Wychowania, Horyzonty Polityki, Perspektywy Kultury, Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce, Journal of Preschool and Elementary School Education, Rocznik Filozoficzny oraz Rocznik Wydziału Pedagogicznego.

Doktoranci mogą także angażować się w działalność kół naukowych i ich projektów: Dziennikarskiego Koła Naukowego wydającego swój nieregularnik Wyspa, Koła Naukowego Turystyki Kulturowej, Koła Naukowego Studentów Filozofii czy Artystycznego Koła Naukowego Stacja Twórcza. Otwartym miejscem spotkań i realizacji wielu uczelnianych przedsięwzięć jest również Samorząd Doktorantów.

Oprócz tego doktoranci, spełniając odpowiednie wymogi formalne, mogą liczyć na pomoc materialną w postaci stypendiów naukowych, socjalnych, dodatków do stypendiów oraz zapomóg materialnych. W trakcie studiów wielu promotorów angażuje swoich doktorantów do pracy przy grantach naukowych, co jest także dużym wsparciem finansowym. Poza tym, Uczelnia dysponuje funduszami na indywidualne projekty, np. sfinansowanie publikacji czy zagraniczne wyjazdy. Doktoranci mają także możliwość wyjazdu na stypendia w ramach programu Erasmus Plus.

Studia doktoranckie w Akademii Ignatianum mogą być dla każdego doktoranta okresem twórczej i rozwijającej pracy. Natomiast tytuł doktora, uzyskany na naszej Uczelni, będzie przepustką do dalszej pracy naukowej lub awansu zawodowego w miejscu pracy. Jednak przede wszystkim będzie wynikiem zaspokojenia własnej ciekawości i chęci dodania swojego wkładu w rozwój nauki.

Komentarze

  1. Uzależnienie zniszczyło mnie i moją rodzinę. Musiałem znaleźć pomoc. Dłoń wyciągnął do mnie Ośrodek Moje Życie title="ośrodek terapii">www.moje-zycie.eu. Jestem im bardzo wdzięczny za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bądź liderem dla samego siebie! Podsumowanie wspólnego czytania książki pt. „Heroiczne przywództwo"

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora