Turystyka kulturowa - specjalność na kierunku Kulturoznawstwo

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą specjalności na studiach I stopnia, kierunek - Kulturoznawstwo:

Turystyka kulturowa

I. Cel i założenia 

Cel
Podstawowym celem specjalności „Turystyka kulturowa” jest przygotowanie studentów kulturoznawstwa do profesjonalnej organizacji imprez turystycznych nastawionych na poznawanie dziedzictwa kulturowego Polski i Europy. Przygotowanie to ma dotyczyć dwóch zasadniczych aspektów: przygotowania imprezy od strony logistycznej i technicznej oraz tworzenia programów wycieczek, pielgrzymek itp. pod względem merytorycznym, uwzględniającym bogactwo kulturowe odwiedzanych miejsc. Celami dodatkowymi są: wprowadzenie studenta w kwestie związane z prowadzeniem działalności agroturystycznej oraz poszerzanie wiedzy o podróżowaniu także na innych kontynentach. 
Założenia
Program specjalności został skonstruowany w oparciu o dwa podstawowe założenia. Pierwszym jest stopniowe uszczegółowianie przedmiotów. Student otrzymuje najpierw wykształcenie ogólne w zakresie podstaw prawa turystycznego oraz zasad organizacji imprez turystycznych, a także geografii historyczno-kulturowej, by z czasem przejść do przedmiotów ukazujących specyfikę zarówno różnych dziedzin turystyki, jak i powiązania nabytych wcześniej umiejętności z realiami podróżowania po różniących się od siebie częściach świata. 
Drugim założeniem jest dobór przedmiotów wchodzących w skład programu specjalności według trzech, komplementarnych względem siebie kategorii, to znaczy pod kątem: a.) wiedzy teoretycznej, b.) wiedzy praktycznej oraz c.) umiejętności. Dla przykładu: „historia podróżowania” jest przedmiotem dającym studentowi wiedzę teoretyczną jako horyzont poznawczy, w którym może on zastosować wiedzę praktyczną zdobytą na ćwiczeniach z „topografii turystycznej współczesnej Europy” oraz umiejętności nabyte uczestnicząc w zajęciach dotyczących „organizacji imprez turystycznych i marketingu w turystyce”. W ten sposób powiązanie tych trzech dziedzin wpłynie na całościowe przygotowanie studenta do samodzielnego tworzenia i realizowania imprez turystycznych o nastawieniu kulturowym zarówno od strony logistycznej i technicznej, jak i merytorycznej. 
Specjalność „Turystyka kulturowa” realizowana w ramach studiów I stopnia obejmuje 390 godzin wykładów oraz konwersatoriów i zapewnia wykształcenie w podstawowym zakresie wiedzy i umiejętności potrzebnych do profesjonalnej organizacji imprez w obszarze turystyki kulturowej. Program specjalności proponowany w ramach studiów II stopnia obejmuje 300 godzin wykładów, konwersatoriów a także ćwiczeń pogłębiających i praktycznie poszerzających podstawowe kompetencje nabyte w ramach specjalności na studiach I stopnia. Równocześnie przygotowuje on studenta w sposób specjalistyczny, uwzględniający między innymi, różnice w turystyce krajowej, europejskiej i azjatyckiej, jak również specyfikę turystyki uprawianej na pozostałych kontynentach. 
Student poza kanonem zajęć obowiązkowych może rozwijać swoje kompetencje teoretyczno-praktyczne w ramach przedmiotów obieralnych proponowanych pod kątem tejże specjalności. Ich wybór umożliwia nabycie dodatkowych umiejętności przydatnych w tym zawodzie. Zalecane jest także wybieranie przez studenta seminarium licencjackiego oraz magisterskiego związanego z tematyką specjalności, na którym może realizować pogłębione studium z określonej dziedziny turystyki kulturowej, do przyszłego wykorzystania w pracy zawodowej. 

II. Sylwetka absolwenta specjalności „Turystyka kulturowa” 

Absolwent specjalności „Turystyka kulturowa” będzie posiadać dobre rozeznanie we współczesnych trendach turystycznych i w zarządzaniu turystyką oraz praktyczne umiejętności przygotowania ofert turystycznych, sprzedaży produktu turystycznego, a także wykreowania nowego produktu turystycznego, który może stać się produktem markowym regionu. Nabędzie również niezbędną wiedzę w zakresie historii turystyki. Teoretyczne i praktyczne przygotowanie przysposobi go kompetentnie zarówno do podjęcia pracy w zawodzie: pilot wycieczek, przewodnik, agent turystyczny, menedżer ośrodka turystycznego jak i do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#6 Poradnik Pierwszaka - studencki Savoir-vivre

Bądź liderem dla samego siebie! Podsumowanie wspólnego czytania książki pt. „Heroiczne przywództwo"

Bezstronność i neutralność - fundamenty zaufania do mediatora