Posty

Wyświetlanie postów z listopad, 2018

„Jak poprawiać jakość prawa i sprawność jego instytucji?” - o spotkaniu Koła Naukowego "Administrare"

Obraz
Jak poprawiać jakość prawa i sprawność jego instytucji (sądy, organy administracji, policja itp.)? W jaki sposób podnosić poziom świadomości prawnej wśród obywateli i poziom zaufania do systemu prawnego? O tych i innych kwestiach rozmawiali uczestnicy spotkania otwartego zorganizowanego 13 listopada 2018 r. przez Koło Naukowe „Administrare” działające przy Instytucie Nauk o Polityce i Administracji AIK .

Wizyta studyjna w Life in Kraków - spotkanie z profesjonalistami

Obraz
26 listopada studenci  trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej udali się na wizytę studyjną do nowopowstałej redakcji Life in Kraków.   W spotkaniu uczestniczyli członkowie zespołu Life in Kraków : dyrektor kreatywna w Inpress Jolanta Hofer, prezes zarządu Inpress Marcin Pulit, redaktor naczelny portalu Rafał Nowak-Bończa oraz content artist Iwona Kapuśniak.  Przyszli dziennikarze nie powstrzymywali się od licznych pytań do ekspertów z ich branży. Chcieli dowiedzieć się, jak działa współpraca z innymi portalami oraz instytucjami promujących kulturę, a także czy dziennikarze tejże redakcji będą uczestniczyli w konferencjach prasowych. Studenci naszej uczelni zostali zaproszeni do odbycia stażu, w którym mogą rozwinąć swoje predyspozycje do wykonywania zawodu.  Wizyta została zorganizowana w ramach Projektu „Portret profesjonalisty”. Monika Chrzanowska

Studiowanie wśród palm, czyli relacja z wyjazdu naukowego do Barcelony w ramach programu Erasmus+

Obraz
     Program Erasmus+ to dla każdego pracownika naukowego dobra okazja do zdobycia nowych doświadczeń i poznania tego, jak funkcjonują ośrodki akademickie w innych krajach. W listopadzie bieżącego roku miałem możliwość skorzystania z tej szansy w trakcie tygodniowego pobytu w Barcelonie, w której działa kilkanaście dużych uczelni wyższych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Odpowiadają one na spore zapotrzebowanie edukacyjne nie tylko samej metropolii (mającej około 5 milionów mieszkańców) i regionu Katalonii, ale także w skali ogólnokrajowej i międzynarodowej. Barcelona jest ośrodkiem akademickim bardzo popularnym m.in. wśród studentów z Ameryki Południowej, którym z pewnością odpowiadają warunki przyrodnicze (klimat subtropikalny, położenie miasta pomiędzy wybrzeżem Morza Śródziemnego a pasmem górskim – zob. zdjęcie nr 1), infrastruktura (rozbudowany i dobrze funkcjonujący system komunikacji miejskiej z 11 liniami metra mającymi w sumie 165 stacji i tras...

Zapraszamy do udziału w projektach!

Obraz
Instytut Kulturoznawstwa  Akademii Ignatianum w Krakowie oraz  Dyskusyjne Koło Naukowe „Kontrapunkt”  serdecznie zapraszają do udziału w  dwóch projektach:

Dr Ondřej Stulík z Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilznie z wykładami na AIK

Obraz
Z wykładami na Akademii Ignatianum przebywał dr Ondřej Stulík z Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilznie. Dr Stulík jest asystentem w Katedrze Politologii i jednym z realizatorów projektu "Jak wzmocnić demokrację i prawa obywatelskie w post-narodowej Europie?". Uniwersytet Zachodnioczeski, który jest partnerem Akademii Ignatianum w ramach programu Erasmus jest dużą uczelnią regionalną z 25-letnią tradycją, 9 wydziałami i ponad 10 tysiącami studentów. Dr Stulík opowiedział też o czeskim świętowaniu odzyskania niepodległości na wieczorze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowanym dla studentów Erasmusa przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Dr Mateusz Filary-Szczepanik z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji AIK nagrodzony za najlepszą rozprawę doktorską!

Obraz
W dniach 8-9 listopada 2018 roku odbyła się w Poznaniu, na wydziale Nauk politycznych i Dziennikarstwa UAM, VIII Ogólnopolska Konwencja Polskiego Stowarzyszenia Studiów Międzynarodowych, poświęcona tematyce organizacji międzynarodowych. Konwencja była szczególna pod tym względem, że PTSM po raz pierwszy rozdało swoje nagrody naukowe. Nagrodę za najlepszą publikację o stosunkach międzynarodowych otrzymał Dr Adam Kirpsza z Uniwersytetu Jagiellońskiego za 2016, Tomasz Pugacewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego za 2017.   Niezmiernie miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazł się Dr Mateusz Filary-Szczepanik z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Akademii Ignatianum w Krakowie, który odebrał nagrodę z rąk Profesor Teresy Łoś-Nowak za najlepszą rozprawę doktorską za 2016-2017. Panu Doktorowi, serdecznie GRATULUJEMY!

Uczniowie szkół średnich, zapraszamy do skorzystania z warsztatów przygotowanych przez AIK!

Obraz
Wydział Filozoficzny Akademii Ignatianum w Krakowie serdecznie zaprasza do udziału w zajęciach dla uczniów szkół średnich, które są inicjatywą edukacyjną skierowaną do młodzieży zainteresowanej poszerzaniem horyzontów, pogłębieniem wiedzy, wypracowaniem praktycznych umiejętności warsztatowych oraz kompetencji społecznych. Warsztaty prowadzone są w Akademii Ignatianum w Krakowie, nieodpłatnie, przez pracowników naukowych, dydaktyków AIK. Koordynator Projektu: dr Danuta Smołucha, mgr Katarzyna Daraż-Duda. W przypadku jakichkolwiek pytań i propozycji związanych z organizacją zajęć dla uczniów prosimy o kontakt: warsztaty.wf.ignatianum@ignatianum.edu.pl Czy warto studiować filozofię (45-60 minut) – dr hab. Bogdan Lisiak Bóg Różewicza   (45-60 minut) – dr Józef Maria Ruszar Herbert i średniowieczna rzeźba (45-60 minut) – dr Józef Maria Ruszar Przygotowanie konferencji prasowej, czyli o tym jak zostać dobrym rzecznik...